Vlhkosť v liahni 

vlhkosť v liahni 

Ako liahnuť kuriatka v liahni 

Vlhkosť v liahni má veľký vplyv na vzťah medzi zárodkom a vonkajším svetom. Počas vývoja embrya sa produkovaný oxid uhličitý a voda uvoľňujú do vzdušného priestoru liahne.

Okrem toho vlhkosť vzduchu v liahni určuje tok soli a zabudovanie vápnika do zygoty.

Vajíčko je v kontakte s vonkajším svetom prostredníctvom škrupiny, cez ktorú dochádza k výmene vzduchu a vodnej pary. Intenzita prúdenia vzduchu a vlhkosť vzduchu určujú stratu vody z vajíčka. V suchom vzduchu sa vajce vysušuje. Tento stav treba zohľadniť pri skladovaní vajec a počas inkubácie! Relatívna vlhkosť vzduchu by sa mala počas inkubácie pohybovať v rozmedzí 55 % až 65 %. Počas inkubácie by mala byť vyššia, približne 80 %. Pri inkubácii vodného vtáctva kačacie vajcia po obrátení riedko postriekajte, pričom v poslednom týždni vajcia opláchnite. Samozrejme, najlepšie je merať vlhkosť vlhkomerom – hygrometer – a pomocou neho nastaviť požadovanú vlhkosť.

Ak je vlhkosť príliš vysoká, póry vajíčka sa zúžia. To značne sťaží odparovanie a výmenu plynov; sťaží sa naplnenie vzduchovej komory vzduchom, čo zabráni mláďatku prejsť na dýchanie pľúcami; vlhkosť priľnutá na škrupine poskytne priaznivejšie prostredie pre rast baktérií. Jediným pozitívnym aspektom môže byť, že stimuluje ukladanie vápnika do kostí.

Ak je obsah vlhkosti nízky, má to vo väčšine prípadov aj negatívne dôsledky. Póry sa rozšíria, čo spôsobí, že sa z vajíčka odparí viac vody za kratší čas. To vedie k „suchým“ mláďatám, rovnako ako vysoké teploty. Hoci sa zvyšuje naplnenie vzduchovej komory, brzdí sa tým ukladanie vápnika zo škrupiny do kostry mláďaťa.

Obrázok: Teplomer pre liahne

Vlhkosť má vplyv na vývoj embrya. Vlhkosť vzduchu v liahne resp. v inkubátore závisí od teploty v ňom. Preto môžeme vykresliť len hodnotu relatívnej vlhkosti. Na konci inkubácie vajce zvyčajne stráca 10 – 12 % svojej hmotnosti v dôsledku odparovania vody a oxidu uhličitého.

Optimálna vlhkosť sa určuje podľa zmeny pórov. Prvých osemnásť dní by malo mať vajce priemernú vlhkosť 50 – 60 %.

Dôležitú úlohu pri tom zohráva aj veľkosť vajec. Väčšie vajce (v pomere k jeho hmotnosti) má menej pórov ako menšie. Menšie vajcia by sa mali inkubovať pri vyššom obsahu pórov.

Obrázok: Hygrometer pre liahne

Posledné tri dni inkubácie sa zvyšuje množstvo vlhkosti, ktoré opúšťa vajcia. To je počas inkubácie veľmi dôležité, pretože keď sa z vajíčka vyliahne mláďa, vlhkosť z vajíčka sa odvádza na väčšiu plochu. V dôsledku toho by sa v liahni mala zabezpečiť vlhkosť vzduchu 70 – 75 %.

Pri vyššej vlhkosti sa môže obsah vajíčka prilepiť na liahnuce sa vtáča a okrem toho podmet úplne nezmizne v bruchu kurčaťa.

V liahňach Cleo sa počas predliahnutia (prvých osemnásť dní), resp. inkubácie musia vodou napĺňať len vnútorné a vonkajšie priekopy. Vodu je potrebné dopĺňať približne každé piate striedanie. Pri dopĺňaní vody by sa mali odstrániť vajcia, ktoré by boli vystavené vode.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *