Liahnutie

Inkubačná teplota

 úspešné vyliahnutie
Inkubačná teplota

Ako ju správne nastaviť pre úspešné vyliahnutie?

Pri procese liahnutia vajec je jedným z kľúčových faktorov správna teplota v liahni. Je to ako tepelný odtlačok, ktorý určuje zdravý vývoj embrya a konečný úspech celého procesu. Pozrime sa bližšie na to, ako nastaviť inkubačnú teplotu v liahni tak, aby sa zabezpečila optimálna šanca na úspešné vyliahnutie.

  • Presné meranie teploty
  • Regulácia vlhkosti:
  • Odborná pomoc

Odporúčaná teplota je 37,8-38 stupňov C počas prvej polovice inkubácie, 37,5 stupňov C počas druhej polovice a 37,2 stupňov C počas inkubácie!

Počas inkubácie si slepačie vajce vyžaduje teplotu 37-38 °C. Pred znáškou vajec predhrejte inkubátor aspoň na 24 hodín, počas ktorých je vhodné skontrolovať, či zariadenie spoľahlivo funguje, možno vložením druhého teplomera.
Počas prvých desiatich dní procesu by mala byť liahňa Cleo nastavená na 37,8 °C.

V inkubátoroch Cleo sa táto hodnota dá nastaviť malou skrutkou na boku motorovej skrine (pod značkami + a – je drážka pre hlavu skrutky). Malým skrutkovačom ju možno trochu pootočiť správnym smerom. Pri kalibrácii je ako pomôcku dobré použiť druhý teplomer, ktorý je určite presný!

Obrázok: Teplomer pre liahnutie

Vyvíjajúce sa mláďa počas svojho metabolizmu produkuje tzv. vaječné teplo, ktoré sa časom zvyšuje. Z tohto dôvodu by sa od jedenásteho dňa mala teplota nastaviť na 37-37,5 °C. Počas posledných dvoch dní je ideálna teplota 36,8-37,2 °C, v tomto období bude liahnuci sa chovateľ vajcia aj častejšie vetrať, často nad nimi len stojí. Skoré a neskoré znášky, ako aj staršie nosnice a niektoré plemená mäsového typu vyžadujú o niečo vyššie teploty, preto pri nefixných hodnotách voľte tú vyššiu!

Teplota má vplyv na čas liahnutia mláďat. V inkubátore kalibrovanom na 38,9 °C sa mláďatá vyliahnu za 19 dní a 12 hodín; pri optimálnej teplote 37,8 °C za 20 dní a 5 hodín; pri nižšej teplote 37,2 °C za 20 dní a 20 hodín; v prostredí s teplotou 36,7 °C za 21 dní a 15 hodín; v zariadení nastavenom na 35,6 °C za 23 dní a 15 hodín. Teploty nad 40 °C a pod 34,5 °C sú pre embryo smrteľné.

Dôsledkom nastavenia príliš vysokej teploty je, že sa liahnu menšie mláďatá, pretože sa cez škrupinu odparuje viac vlhkosti. Pri nižších ako optimálnych teplotách sa kvôli menším stratám vody liahnu „mäkké“ mláďatá, ktoré nemusia mať vo vajci správnu polohu. V oboch prípadoch sa môže zvýšiť riziko úhynu po vyliahnutí.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *