ako uskladniť vajcia pred vyliahnutím

Násadové slepačie vajcia – ako uskladniť vajcia pred vyliahnutím?

Ako uskladniť vajcia pred vyliahnutím?

Ukladanie násadových slepačích vajec je kľúčovým krokom k úspešnému liahnutiu kurčiat. Dodržiavaním týchto tipov môžete zvýšiť svoje šance na úspech a mať zdravé a vitálne mláďatá.

V nášho domáceho chovu slepačích vajec sa môžeme pustiť z mnohých dôvodov – či už nás láka vlastná produkcia čerstvých vajec alebo sme rozhodnutí vypomôcť prírode a vysedieť si vlastné kurčatá.

Nech je dôvod akýkoľvek, dôležité je vedieť, ako správne uskladniť násadové slepačie vajcia, aby sme mali čo najväčšiu šancu na úspešné vyliahnutie.

Vajíčka sa môžu skladovať 7-10 dní, potom sa ich liahnivosť výrazne zníži. Pred liahnutím sa odporúča premiestniť ich, aby sa zabránilo usadeniu zárodočnej dosky, čo sa najjednoduchšie vykoná tak, že sa pod jednu stranu podnosu s vajíčkami umiestni niečo, čím sa vajíčka zdvihnú, čo by sa malo meniť dvakrát denne.

Pred vložením vajec do inkubátora je dobré umyť ich čistou vodou bez drhnutia povrchu, aby sa nepoškodila ochranná vrstva vajec a neucápali póry.

Postup ako uskladniť vajcia pred vyliahnutím:

  1. Zvolte vhodné vajcia: Pri výbere vajec na násadenie je dôležité vyberať tie, ktoré sú čerstvé a bez poškodení. Vyhýbajte sa vajcám s prasklinami alebo veľmi hrubou škrupinou, pretože to môže ovplyvniť ich úspešné vyliahnutie.
  2. Udržujte správnu teplotu a vlhkosť: Po výbere vajec je dôležité udržiavať ich vo vhodných podmienkach. Optimálna teplota pre skladovanie slepačích vajec je približne 15 až 18 stupňov Celzia, pričom vlhkosť by mala byť okolo 60 až 70 percent.
  3. Otočte vajcia pravidelne: Aby sa zabránilo vysychaniu vnútra vajec a zabezpečil sa rovnomerný vývoj embrya, je dôležité pravidelne otáčať vajcia. Ideálne je to robiť aspoň raz denne.
  4. Chránite vajcia pred vibráciami a náhlymi zmenami teploty: Skladujte vajcia na mieste, kde nie sú vystavené nadmerným vibráciám alebo náhlym zmenám teploty, ktoré by mohli ovplyvniť ich vývoj.
  5. Nevzdávajte sa kvality: Ak máte pochybnosti o kvalite alebo čerstvosti uložených vajec, je lepšie ich radšej vymeniť za nové. Kvalitné vajcia majú väčšiu šancu na úspešné vyliahnutie.

Ukladanie násadových slepačích vajec je kľúčovým krokom k úspešnému liahnutiu kurčiat. Dodržiavaním týchto tipov môžete zvýšiť svoje šance na úspech a mať zdravé a vitálne mláďatá. Buďte opatrní a starostlivo sa starajte o vaše vajcia – od ich výberu až po samotné vyliahnutie.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *